Dodavatelé

Obklady dlažby

Sanita

Baterie

Koupelnové doplňky

Závěsné WC

Stavební chemie

Sprchové kouty

Sprchové kouty

Hitem jsou minimalistické a designově "čisté" sprchové kouty s vaničkou instalovanou ve stejné výšce s podlahou a bezrámovými sprchovými dveřmi, kde linii neruší ani armatury, protože jsou pod omítkou a viditelné jsou jen jejich funkční prvky. Více komfortu nabízejí sprchové boxy s poklopem, jejichž standardní součástí jsou hlavová a ruční sprcha, termostatická baterie, sedátko, integrovaná polička na hygienické potřeby. K další příjemné výbavě patří speciální spršky pro masáž celého těla nebo jeho jednotlivých částí. V některých boxech je i speciální tryska na masáž chodidel. Funkce ruční a hlavové sprchy stejně jako teplotu vody a typ masáže lze nastavit elektronicky. Při nákupu sprchového koutu si zjistěte, jestli má výrobek v republice, servis, zda se dá vyměnit prasklá výplň, jak odolnou povrchovou úpravu mají profily stěn a dveří, jak kvalitní jsou pojezdy a jestli se dveře snadno tevírají a zavírají. Sprcha je laskavá k pokožce i ke spotřebě vody. Možná i proto jí dává přednost stále více lidí. Navíc už dávno není jen záležitostí hygieny, dá se totiž kombinovat s hydromasážemi a dalšími požitky, jako je terapie hudbou a světlem. Blahodárné kapky tak přinášejí člověku vedle potřebné očisty těla i novou energii a dobrou náladu.

Sprchovat se je možné ve vaně opatřené zástěnou, ve sprchovém koutu mnoha typů a rozměrů. Osvěžující rituál umocní sprchové a masážní hlavice a panely, stejně jako originální a designový sprchový altán. A protože ve sprše se chceme kromě mytí také utřít, potřebujeme k tomu dostatečné místo. Takové, abychom mohli nejen zvednout ruce, ale i sehnout se a dotknout se chodidel. Nejčastěji užívaný rozměr sprchového prostoru je 90x90 cm. Pro pohodlný a volný pohyb před vanou nebo sprchovou kabinou je zase nutné myslet na volnou plochu alespoň 85 cm.

Vanička

Vanička je základní součástí sprchového koutu a není radno na ní při pořizování sprchového koutu nijak šetřit. Výška vaničky může být od 2,5 až po 28 cm. Hluboké vaničky nad 20 cm však vyžadují přepad, mělké zase široký odpadový otvor.Trh nabízí vaničky čtvercové, obdélníkové, polygonální, čtvrtkruhové určené pro umístění do rohu, půlkruhové a kruhové. Na trhu jsou k dostání vaničky z různých materiálů - akrylátu, smaltu, drceného mramoru a keramiky. K nejlevnějším patří vaničky z akrylátu, tedy vaničky vyrobené z nejslabšího a nejméně kvalitního laminátu. Pořizovací cena takovéto vaničky se může zdát velmi lákavá, ale v budoucnu nás může velmi potrápit její nekvalita. Může se totiž začít prohýbat, špatně těsnit u zdí, silikon se může odtrhávat od rámu a do prostoru kolem vaničky může při sprchování vesele zatékat. Takovýmto problémům je možné předejít částečným zapuštěním vaničky pod obklad, ale proč si přidělávat starosti, když je možné pořídit si rovnou vaničku z kvalitnějšího, sice o trochu dražšího, ale pevnějšího a tvrdšího polymerového akrylátu. K levnějším vaničkám řadíme ještě praktické vaničky vyrobené ze smaltu. Oproti umělým hmotám se lépe čistí a zachovávají barevnou stálost, v případě poškození je snadno opravíme speciálními opravnými laky. K velmi kvalitním, trvanlivým a dražším vaničkám pak patří vaničky vyrobené z drceného mramoru. Tento materiál má ve srovnání s keramikou příjemnější a teplejší povrch a dá se v případě poškození opravit.

Abychom neuklouzli

Nesmírně důležité je hledisko bezpečnosti. Všechny prvky sprchového boxu by měly mít pevnou a stabilní konstrukci. Pokud nemá vanička protiskluzové provedení, musíme na její dno položit rohož. Sprchový kout lze uzavírat posuvnou nebo skládací zástěnou z bezpečnostního skla či plastu. Bezpečnostní sklo by mělo mít tloušťku 3-6 mm.

Proti vodnímu kameni

Dveře u sprchových koutů a vanových zástěn by měly mít speciální úpravu proti zaschlým kapičkám. Například materiál Aquaperle dokáže přinutit kapky, aby stekly a nezasychaly na skle.

Sprchy

Pokud se nespokojíme s obyčejnou sprchou, je na výběr řada typů masážních hlavic i s několika stupni intenzity proudu vody, které částečně nahradí masážní vanu. Některé hlavové sprchy dokáží i dešťový efekt.

Základní rozdělení sprch

  • Pevné: horní nebo boční, hlavice jsou obvykle směrovatelné, nezaměstnávají ruce, které zůstávají volné pro mydlení, kartáčování, masírování. Pořizují si je lidé se zálibou v pasivní relaxaci.
  • Ruční: Dobře se s nimi manipuluje i v menším prostoru, při lokálním sprchování není nutné se úplně svlékat
  • Kombinované: Ideální spojení předchozích dvou typů představuje ruční sprcha s pevnou tyčí. Nepotřebuje moc místa a poskytuje značný komfort.
Zpět